Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • F-M rozšíří úklid za stravenky pro lidi bez domova
  • Hasiči kličkovali Novým Jičínem, testovali průjezd
  • PZKO Karviná-Ráj se brzy pustí do přestavby svého zázemí, dotace získali i z Polska
  • O Senior taxi je v Opavě čím dál větší zájem
  • ZŠ Bohumínská zahájila přeshraniční spolupráci

F-M rozšíří úklid za stravenky pro lidi bez domova

Lidé bez domova mají velký zájem pravidelně uklízet Frýdek-Místek. Za odvedenou práci totiž dostávají stravenky. Aktuálně se uklízí jednou týdně dvě hodiny. Město chce program rozšířit. Uklízelo by se dva dny v týdnu a zapojilo by se více lidí bez domova.

Projekt Stravenka F-M zavedlo město Frýdek-Místek loni na podzim. Jeho cílem je rozumně pomoci lidem bez domova. Aby si osvojili pracovní návyky a zároveň měli pocit, že dělají něco užitečného za odměnu.

Josef, dobrovolník na úklid: "Je to skvělá šance pro mě i pro moji přítelkyni, když to tak řeknu. Protože žijeme ve stanu." – Jak často chodíte? – "Co druhý týden." – A kde třeba už jste uklízel? Jak to ve městě vůbec vypadá z vašeho pohledu? – "Jako, teď je to pěknější, než to bylo dříve. A posledně jsme uklízeli na Beskydské, v parku. To je u Cihelní." – A jde to s těmi odpadky? – "Jo, jde to, nesmí se toho člověk bát."

Každý, kdo se zapojí do úklidu ve městě, dostane za hodinu práce stokorunovou stravenku.

Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Zájem se čím dál tím víc stupňuje. Řekl bych vám, že máme tak 15 lidí v daném určitém seznamu, kde máme tu evidenci. A pořád ti lidé přibývají. Dneska, než jsme vyšli, tak jsem měl minimálně 6 náhradníků, kteří by chtěli jít. Zájem je o to hodně veliký."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já tento projekt vnímám pozitivně. Stejně tak jako lidé bez domova vnímají tento projekt velmi pozitivně. A je to pro ně motivující. Protože za to, že tady uklízejí na veřejných místech, jako jsou parky, místa okolo řeky, tak dostávají za to stravenky, za které si koupí potom jídlo."

Běžně se uklízí jednou týdně zhruba dvě hodiny. Za tu dobu se nasbírá průměrně 5 až 6 pytlů odpadků. Město chce projekt rozšířit, aby mělo možnost pracovat více lidí bez domova.

Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Většinou se chodí uklízet to úterý. A je to tak, že oni ví a chodí se ptát. Před čtrnácti dny jsme měli takovou větší úklidovou akci, kde jsme měli těch lidí 15. Většinou to je tak na dvě hodiny, ale nasbírali za 4 hodiny 2,72 tun."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době město Frýdek-Místek podporuje tento projekt částkou 50 tisíc korun. A já budu se snažit, abychom na příští radě schválili navýšení částky na tento projekt. A bude to ve výši dalších 100 tisíc korun. Protože v současné době se uklízí jednou týdně. A díky tomuto navýšení bychom počet dnů zvýšili o jeden. Tedy by se uklízelo celkově dvakrát týdně."

Na projektu město spolupracuje se Slezskou diakonií, která lidem bez domova pomáhá. Stravenka za úklid funguje i v jiných městech kraje. Jako například v Českém Těšíně nebo v Ostravě-Vítkovicích.

---

Hasiči kličkovali Novým Jičínem, testovali průjezd

Hasiči s velkou technikou projížděli Novým Jičínem a testovali průjezdnost problémových ulic. Doprovázela je i hlídka městské policie a společně upozorňovali na špatně zaparkovaná vozidla.

Velké cisternové vozidlo široké dva a půl metru nebo automobilový žebřík dlouhý více než deset metrů. S touto těžkou technikou se hasiči vydali na jízdu Novým Jičínem, aby zkontrolovali průjezdnost problémových ulic, především z hlediska parkování vozidel.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Tou průjezdností si zjistíme aktuální stav z hlediska dojezdu pro těžkou zásahovou techniku, ale hlavně pro výškovou techniku typu automobilový žebřík a automobilová plošina. Ta naše technika má délku jedenáct metrů, takže potom ta manipulovatelnost v těch úzkých uličkách, které jsou ještě, dejme tomu, obsazeny zaparkovanými vozidly, je daleko komplikovanější a ten dojezd na to místo zásahu nám ztěžují.”

Hasiče během akce doprovázela hlídka městské policie, která si problémová místa monitorovala.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Na základě průjezdu jsem zjistili ta kritická místa, která pro hasiče jsou důležitá, aby zůstala průjezdná, takže máme řadu poznatků, na která místa se máme zaměřit v souvislosti se špatným parkováním vozidel.”

Celkově průjezd, z pohledu hasičů, ale nedopadl špatně.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Nástupní plochy pro požární techniku obsazené nebyly, samozřejmě našli jsme pár takových sporných míst, kde ta zaparkovaná vozidla byla i v nepřehledných zatáčkách a úzkých otáčkách, a na těch místech jsme rozdali informativní letáčky.” 

Tato preventivní akce se v uplynulých dnech konala ve všech okresních městech Moravskoslezského kraje, a to u příležitosti svátku sv. Floriána, který je patronem hasičů.

---

Krátké zprávy 9. 5. 2024 16.00 - 1

LIBERTY ÚDAJNĚ DOPLATILA SOCIÁLNÍ ODVODY

Hutní společnost Liberty Ostrava již údajně uhradila nedoplatky na sociálních odvodech. Odbory v pondělí uvedly, že firma za březen nezaplatila za zaměstnance dvě třetiny sociálního pojištění a celé zdravotní pojištění. Výplaty mají zaměstnanci dostat včas.

ZLEVNILA PALIVA V MS KRAJI

Paliva v Moravskoslezském kraji druhý týden po sobě zlevnila. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 39,90 Kč,, litr nafty teď stojí průměrně 38 Kč. Ceny sleduje společnost CCS.

---

PZKO Karviná-Ráj se brzy pustí do přestavby svého zázemí, dotace získali i z Polska

PZKO Karviná-Ráj se brzy pustí do přestavby svého zázemí. Budova, ve které mají své zázemí a pořádají tady akce pro veřejnost, již nevyhovuje důstojným podmínkám. Na rekonstrukci sehnali členové PZKO i finance z Polska.

Na těchto záběrech vidíte původní budovou postavenou v roce 1949, v níž chodily děti do školy. Na konci roku 1966 ji pak odkoupila Místní skupina PZKO, aby ji po generální opravě v červnu znovuotevřeli a od té doby slouží svému účelu- společenským setkáváním, pořádání nejrůznějších akcí a oslav, soutěžím, výstavám a podobně. Má tedy za sebou několik desetiletí a zub času se na jejím stavu podepsal- přišel čas na její proměnu.

Ksenia Stuchlik, předsedkyně PZKO Karviná-Ráj: "Musíme rozebrat celou stavbu, protože je to dřevostavba, jako kdysi byl Okal. Musíme udělat zděnou stavbu a budeme přistavovat i některé části, takže budem přistavovat malý sál, sklad na inventář a také ještě terasu."

Začít by se mělo co nejdříve, finance sehnali lidé z PZKO prostřednictvím projektu a dotací a to hlavně z polského ministerstva zahraničních věcí. Nebylo to ale vůbec jednoduché, žádost se schvalovala několik let.

Izabella Lucyna Wołłejko-Chwastowicz, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: "I na ministerstvu zahraničních věcí byl dva roky tento projekt 2x negativně hodnocen. Povedlo se to ale jenom díky osobnímu úsilí nového vedení spolku. Nebýt jich, tak ten celý projekt není."

S financováním přestavby pomůže i město Karviná a MSK.

---

O Senior taxi je v Opavě čím dál větší zájem

Už čtvrtým rokem v Opavě funguje zvýhodněná služba Senior taxi. A je čím dál oblíbenější. V současné době ji pravidelně využívá na 1300 lidí ve věku 70 let více, pro které je určena.

Červený automobil s nápisem Senior taxi jezdí po Opavě už od podzimu roku 2020. Nejdříve fungoval jen ve městě a jeho městských částech. O rok později se tato zvýhodněná služba rozšířila i na okolní obce jako Podvihov, Suché Lazce, Vlaštovičky, nebo Zlatníky.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “Každý senior ve věku 70 plus se musí zaregistrovat u nás na předprodeji u divadla a potom jenom nahlašuje dispečerovi osobní číslo a ten si ho eviduje podle času potřebného k tomu odjezdu.”

Dispečink Ondrášek, dobrý den. A který den to chcete, prosím vás? 16. května 9:30. Jo, mám to volné. Slezská nemocnice. Dobrá, napíšu vám to, máte ten termín volný, 16. května 9:30. 

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “V poslední době už to je tak plně obsazeno, že některé lidi, kteří si vzpomenou třeba pár dnů jenom předem, tak už nejsme schopni obsloužit, že prostě kapacita je naplněna."

paní Šárka, uživatelka Senior taxi: “Velice spokojena, fakt ochotní jsou jak na tom dispečinku, tak řidič, jako fakt skutečně. Nebýt toho, tak já asi k doktorům nechodím.” 

Tomáš Vrána, řidič Senior taxi: “Podle mých informací už je zaregistrováno zhruba 1300 obyvatel, takže ten zájem je strašně velký, takže je třeba ty jízdy objednávat hodně dopředu. Snažíme se vyhovět všem jak je to možné, ale samozřejmě nejde uspokojit každého. Těm, co potřebují, tak určitě pomáháme."

Cestující mohou Senior taxi využívat maximálně 4x měsíčně, a to v pracovních dnech od 6 do 16 hodin. Sebou si mohou vzít i jednoho člověka jako doprovod. Službu si mohou objednat na telefonní lince 602 533 915.

---

Krátké zprávy 9. 5. 2024 16.00 - 2

REKONSTRUKCE CHRÁNĚNÉ BUDOVY NÁDRAŽÍ VE VÍTKOVICÍCH

Rekonstrukce památkově chráněné budovy nádraží v Ostravě-Vítkovicích začne tento měsíc a hotová by měla být do dvou let. Dispozice vnitřních prostor se přizpůsobí současným potřebám. A revitalizace čeká také prostor před nádražím. Přibude parkovacích míst, která nabídnou i nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola.

NOVÝ DOMOV PRO DUŠEVNĚ NEMOCNÉ V HLUČÍNĚ

Chráněné bydlení v Hlučíně v ulici Okrajová bude spadat pod krajskou příspěvkovou organizaci Fontána. Celkové náklady včetně vybavení se zřejmě vyšplhají na 34 milionů korun, z větší části je pokryje dotace z Evropské unie.

---

ZŠ Bohumínská zahájila přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej numer 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy a další zajímavé aktivity.

Vybraní žáci základní školy z Těšína dorazili se svými učiteli a ředitelem v minulém týdnu do Ostravy, aby stvrdili navázání přeshraniční spolupráce. Zahájení podobné spolupráce bylo přitom naprosto neplánované.

Dariusz Niemiec, ředitel Szkoły Podstawowej nr 1: „Byla to velká náhoda. Naši a vaši učitelé na sebe narazili v obchodním centru Karolina, a tak nějak došlo k tomu úplně prvnímu setkání. Doufám, že se budeme vídat i v budoucnu.“

Při prvním oficiálním setkání se žáci utkali v přátelském zápase v basketbalu, ale vyzkoušeli si taky zábavný test, který jim představil Polsko i Českou republiku.

Vladimír Lyčka, místostarosta Slezské Ostravy: „Myslím si, že to je velmi důležité, že vůbec ne něco takového vzniklo, protože je důležité, abychom se jako národy poznávali na jenom na té sportovní, společenské, kulturní úrovni přes dospělé, ale hlavně přes děti.“

Obě školy už mají i další plány, jak spolupráci obohatit a jak žáky zábavnou formou seznámit se svými regiony a kulturou.

Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská: „Líbilo by se mi třeba při další návštěvě navštívit zajímavá místa Slezské Ostravy a sportovní klání povýšit třeba na zájemce o robotiku nebo o výtvarné umění.“

Na spolupráci se těší vyučující i žáci, a to jak z Polska, tak z Ostravy.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. května 2024, 16:00

F-M rozšíří úklid za stravenky pro lidi bez domova

Lidé bez domova mají velký zájem pravidelně uklízet Frýdek-Místek. Za odvedenou práci totiž dostávají stravenky. Aktuálně se uklízí jednou týdně dvě hodiny. Město chce program rozšířit. Uklízelo by se dva dny v týdnu a zapojilo by se více lidí bez domova.

Projekt Stravenka F-M zavedlo město Frýdek-Místek loni na podzim. Jeho cílem je rozumně pomoci lidem bez domova. Aby si osvojili pracovní návyky a zároveň měli pocit, že dělají něco užitečného za odměnu.

Josef, dobrovolník na úklid: "Je to skvělá šance pro mě i pro moji přítelkyni, když to tak řeknu. Protože žijeme ve stanu." – Jak často chodíte? – "Co druhý týden." – A kde třeba už jste uklízel? Jak to ve městě vůbec vypadá z vašeho pohledu? – "Jako, teď je to pěknější, než to bylo dříve. A posledně jsme uklízeli na Beskydské, v parku. To je u Cihelní." – A jde to s těmi odpadky? – "Jo, jde to, nesmí se toho člověk bát."

Každý, kdo se zapojí do úklidu ve městě, dostane za hodinu práce stokorunovou stravenku.

Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Zájem se čím dál tím víc stupňuje. Řekl bych vám, že máme tak 15 lidí v daném určitém seznamu, kde máme tu evidenci. A pořád ti lidé přibývají. Dneska, než jsme vyšli, tak jsem měl minimálně 6 náhradníků, kteří by chtěli jít. Zájem je o to hodně veliký."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já tento projekt vnímám pozitivně. Stejně tak jako lidé bez domova vnímají tento projekt velmi pozitivně. A je to pro ně motivující. Protože za to, že tady uklízejí na veřejných místech, jako jsou parky, místa okolo řeky, tak dostávají za to stravenky, za které si koupí potom jídlo."

Běžně se uklízí jednou týdně zhruba dvě hodiny. Za tu dobu se nasbírá průměrně 5 až 6 pytlů odpadků. Město chce projekt rozšířit, aby mělo možnost pracovat více lidí bez domova.

Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Většinou se chodí uklízet to úterý. A je to tak, že oni ví a chodí se ptát. Před čtrnácti dny jsme měli takovou větší úklidovou akci, kde jsme měli těch lidí 15. Většinou to je tak na dvě hodiny, ale nasbírali za 4 hodiny 2,72 tun."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době město Frýdek-Místek podporuje tento projekt částkou 50 tisíc korun. A já budu se snažit, abychom na příští radě schválili navýšení částky na tento projekt. A bude to ve výši dalších 100 tisíc korun. Protože v současné době se uklízí jednou týdně. A díky tomuto navýšení bychom počet dnů zvýšili o jeden. Tedy by se uklízelo celkově dvakrát týdně."

Na projektu město spolupracuje se Slezskou diakonií, která lidem bez domova pomáhá. Stravenka za úklid funguje i v jiných městech kraje. Jako například v Českém Těšíně nebo v Ostravě-Vítkovicích.

---

Hasiči kličkovali Novým Jičínem, testovali průjezd

Hasiči s velkou technikou projížděli Novým Jičínem a testovali průjezdnost problémových ulic. Doprovázela je i hlídka městské policie a společně upozorňovali na špatně zaparkovaná vozidla.

Velké cisternové vozidlo široké dva a půl metru nebo automobilový žebřík dlouhý více než deset metrů. S touto těžkou technikou se hasiči vydali na jízdu Novým Jičínem, aby zkontrolovali průjezdnost problémových ulic, především z hlediska parkování vozidel.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Tou průjezdností si zjistíme aktuální stav z hlediska dojezdu pro těžkou zásahovou techniku, ale hlavně pro výškovou techniku typu automobilový žebřík a automobilová plošina. Ta naše technika má délku jedenáct metrů, takže potom ta manipulovatelnost v těch úzkých uličkách, které jsou ještě, dejme tomu, obsazeny zaparkovanými vozidly, je daleko komplikovanější a ten dojezd na to místo zásahu nám ztěžují.”

Hasiče během akce doprovázela hlídka městské policie, která si problémová místa monitorovala.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Na základě průjezdu jsem zjistili ta kritická místa, která pro hasiče jsou důležitá, aby zůstala průjezdná, takže máme řadu poznatků, na která místa se máme zaměřit v souvislosti se špatným parkováním vozidel.”

Celkově průjezd, z pohledu hasičů, ale nedopadl špatně.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Nástupní plochy pro požární techniku obsazené nebyly, samozřejmě našli jsme pár takových sporných míst, kde ta zaparkovaná vozidla byla i v nepřehledných zatáčkách a úzkých otáčkách, a na těch místech jsme rozdali informativní letáčky.” 

Tato preventivní akce se v uplynulých dnech konala ve všech okresních městech Moravskoslezského kraje, a to u příležitosti svátku sv. Floriána, který je patronem hasičů.

---

Krátké zprávy 9. 5. 2024 16.00 - 1

LIBERTY ÚDAJNĚ DOPLATILA SOCIÁLNÍ ODVODY

Hutní společnost Liberty Ostrava již údajně uhradila nedoplatky na sociálních odvodech. Odbory v pondělí uvedly, že firma za březen nezaplatila za zaměstnance dvě třetiny sociálního pojištění a celé zdravotní pojištění. Výplaty mají zaměstnanci dostat včas.

ZLEVNILA PALIVA V MS KRAJI

Paliva v Moravskoslezském kraji druhý týden po sobě zlevnila. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 39,90 Kč,, litr nafty teď stojí průměrně 38 Kč. Ceny sleduje společnost CCS.

---

PZKO Karviná-Ráj se brzy pustí do přestavby svého zázemí, dotace získali i z Polska

PZKO Karviná-Ráj se brzy pustí do přestavby svého zázemí. Budova, ve které mají své zázemí a pořádají tady akce pro veřejnost, již nevyhovuje důstojným podmínkám. Na rekonstrukci sehnali členové PZKO i finance z Polska.

Na těchto záběrech vidíte původní budovou postavenou v roce 1949, v níž chodily děti do školy. Na konci roku 1966 ji pak odkoupila Místní skupina PZKO, aby ji po generální opravě v červnu znovuotevřeli a od té doby slouží svému účelu- společenským setkáváním, pořádání nejrůznějších akcí a oslav, soutěžím, výstavám a podobně. Má tedy za sebou několik desetiletí a zub času se na jejím stavu podepsal- přišel čas na její proměnu.

Ksenia Stuchlik, předsedkyně PZKO Karviná-Ráj: "Musíme rozebrat celou stavbu, protože je to dřevostavba, jako kdysi byl Okal. Musíme udělat zděnou stavbu a budeme přistavovat i některé části, takže budem přistavovat malý sál, sklad na inventář a také ještě terasu."

Začít by se mělo co nejdříve, finance sehnali lidé z PZKO prostřednictvím projektu a dotací a to hlavně z polského ministerstva zahraničních věcí. Nebylo to ale vůbec jednoduché, žádost se schvalovala několik let.

Izabella Lucyna Wołłejko-Chwastowicz, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: "I na ministerstvu zahraničních věcí byl dva roky tento projekt 2x negativně hodnocen. Povedlo se to ale jenom díky osobnímu úsilí nového vedení spolku. Nebýt jich, tak ten celý projekt není."

S financováním přestavby pomůže i město Karviná a MSK.

---

O Senior taxi je v Opavě čím dál větší zájem

Už čtvrtým rokem v Opavě funguje zvýhodněná služba Senior taxi. A je čím dál oblíbenější. V současné době ji pravidelně využívá na 1300 lidí ve věku 70 let více, pro které je určena.

Červený automobil s nápisem Senior taxi jezdí po Opavě už od podzimu roku 2020. Nejdříve fungoval jen ve městě a jeho městských částech. O rok později se tato zvýhodněná služba rozšířila i na okolní obce jako Podvihov, Suché Lazce, Vlaštovičky, nebo Zlatníky.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “Každý senior ve věku 70 plus se musí zaregistrovat u nás na předprodeji u divadla a potom jenom nahlašuje dispečerovi osobní číslo a ten si ho eviduje podle času potřebného k tomu odjezdu.”

Dispečink Ondrášek, dobrý den. A který den to chcete, prosím vás? 16. května 9:30. Jo, mám to volné. Slezská nemocnice. Dobrá, napíšu vám to, máte ten termín volný, 16. května 9:30. 

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: “V poslední době už to je tak plně obsazeno, že některé lidi, kteří si vzpomenou třeba pár dnů jenom předem, tak už nejsme schopni obsloužit, že prostě kapacita je naplněna."

paní Šárka, uživatelka Senior taxi: “Velice spokojena, fakt ochotní jsou jak na tom dispečinku, tak řidič, jako fakt skutečně. Nebýt toho, tak já asi k doktorům nechodím.” 

Tomáš Vrána, řidič Senior taxi: “Podle mých informací už je zaregistrováno zhruba 1300 obyvatel, takže ten zájem je strašně velký, takže je třeba ty jízdy objednávat hodně dopředu. Snažíme se vyhovět všem jak je to možné, ale samozřejmě nejde uspokojit každého. Těm, co potřebují, tak určitě pomáháme."

Cestující mohou Senior taxi využívat maximálně 4x měsíčně, a to v pracovních dnech od 6 do 16 hodin. Sebou si mohou vzít i jednoho člověka jako doprovod. Službu si mohou objednat na telefonní lince 602 533 915.

---

Krátké zprávy 9. 5. 2024 16.00 - 2

REKONSTRUKCE CHRÁNĚNÉ BUDOVY NÁDRAŽÍ VE VÍTKOVICÍCH

Rekonstrukce památkově chráněné budovy nádraží v Ostravě-Vítkovicích začne tento měsíc a hotová by měla být do dvou let. Dispozice vnitřních prostor se přizpůsobí současným potřebám. A revitalizace čeká také prostor před nádražím. Přibude parkovacích míst, která nabídnou i nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola.

NOVÝ DOMOV PRO DUŠEVNĚ NEMOCNÉ V HLUČÍNĚ

Chráněné bydlení v Hlučíně v ulici Okrajová bude spadat pod krajskou příspěvkovou organizaci Fontána. Celkové náklady včetně vybavení se zřejmě vyšplhají na 34 milionů korun, z větší části je pokryje dotace z Evropské unie.

---

ZŠ Bohumínská zahájila přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej numer 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy a další zajímavé aktivity.

Vybraní žáci základní školy z Těšína dorazili se svými učiteli a ředitelem v minulém týdnu do Ostravy, aby stvrdili navázání přeshraniční spolupráce. Zahájení podobné spolupráce bylo přitom naprosto neplánované.

Dariusz Niemiec, ředitel Szkoły Podstawowej nr 1: „Byla to velká náhoda. Naši a vaši učitelé na sebe narazili v obchodním centru Karolina, a tak nějak došlo k tomu úplně prvnímu setkání. Doufám, že se budeme vídat i v budoucnu.“

Při prvním oficiálním setkání se žáci utkali v přátelském zápase v basketbalu, ale vyzkoušeli si taky zábavný test, který jim představil Polsko i Českou republiku.

Vladimír Lyčka, místostarosta Slezské Ostravy: „Myslím si, že to je velmi důležité, že vůbec ne něco takového vzniklo, protože je důležité, abychom se jako národy poznávali na jenom na té sportovní, společenské, kulturní úrovni přes dospělé, ale hlavně přes děti.“

Obě školy už mají i další plány, jak spolupráci obohatit a jak žáky zábavnou formou seznámit se svými regiony a kulturou.

Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská: „Líbilo by se mi třeba při další návštěvě navštívit zajímavá místa Slezské Ostravy a sportovní klání povýšit třeba na zájemce o robotiku nebo o výtvarné umění.“

Na spolupráci se těší vyučující i žáci, a to jak z Polska, tak z Ostravy.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-05-2024-16-00